При споменаването на Япония мнозина се сещат за воините – самураи с легендарни бойни умения, за красивите жени, облечени в пъстроцветни кимона, за спиращите дъха градини с вишневи дървета, под които се организират традиционни пикници с японски чадърчета. Стара колкото света и необятна колкото вселената, японската култура пленява и до днес. Сенсей Даниел Димитров – инструктор в спортен клуб „Киокушин” в Шумен, е страстен почитател на японската култура, а сърцето си е посветил на киокушин карате. Горд е с постиженията на клуба през 2015 г., а мечтата му е догодина да заведе отбора на състезание в Страната на изгряващото слънце.
-Даниел, какво означава думата „сенсей”?
-Повечето шуменци те наричат така. – В България тази дума се използва като аналог на думата „учител”, но това определение не е съвсем точно. Самите йероглифи при изписването на японски показват значението – „сен” означава „първи”, а „омареро” – „раждам се”. Тоест, това е човек, роден преди другите, първороден. С тази титла в Япония се обръщат единствено към лекари, учители и треньори по бойни изкуства, а удостоените с нея се радват на голяма почит. Приема се като академична титла и елемент на признание от обществото.
-Каква бе за теб отминаващата година?
-2015 г. бе много резултатна година за нашия спортен клуб „Киокушин”. Имаме много добри постижения и класирания. За мен е радващо, че се увеличава броят на хората, които тренират. Всъщност ние сме носители на едно послание за по-добър живот. Вероятно вече наброяваме 150 човека, които се занимават сериозно с киокушин карате в Шумен, Велики Преслав, Царев брод и Хитрино. Децата, които тренират при нас, стават все повече, което е радващо, защото те са бъдещето на клуба. Мисля, че това е най-големият ни успех. Дано успеем да ги научим да бъдат не само смели бойци, но и по-добри хора.
-Ти си страстен почитател на японската култура. Знаеш ли как посрещат японците Нова година?
-В Япония Нова година се посреща два пъти. Най-напред по нашия календар и втори път по лунния календар, което е месец по-късно. И при двата празника Новата година се оповестява със 108 удара с гонг във всички японски храмове, за да изгонят злите духове. Окачват по домовете си борови и бамбукови клончета за здраве и сила. При този ритуал хората излизат от жилищата си и след последния удар отново се прибират. При изгрев слънце стават и приветстват новия ден. Японците са по-големи традиционалисти от нас. Те посрещат Нова година в семеен кръг.
-Вземаш ли нещо от техните празници?
– Не, аз държа на нашите хубави български традиции. За нас тазгодишните коледни и новогодишни празници бяха един дълъг маратон. Започна с церемонията по награждаването на десетте най-добри спортисти на община Шумен за 2015. В десетката е нашето момиче Ивелина Петрова, бронзова медалистка от европейско първенство. Тя е много талантлива състезателка, била е европейска вицешампионка. Клубът направи и демонстрация на сцената. Останах много доволен от децата. На следващия ден имахме отборен турнир за купата на УСШ „Хан Крум”, както и демонстрация. По-късно се събрахме да направим разбор на годината. Ден след Рождество Христово направихме коледна демонстрация с децата, като за първи път участват и най-малките. Тоест, бойни умения показаха и 6-годишни момчета и момичета. Много добре се представиха и бях много щастлив да ги гледам. В неделя бе традиционното коледно тържество на спортен клуб „Киокушин”, което събра 200 души – спортисти, родители и приятели. Нова година бих искал да посрещна в по-тесен кръг с приятели. Залагам на нашите традиции и общочовешките ценности. По празниците е важно да зарадваш повече хора, да ги направиш щастливи и да се почувстват съпричастни към една голяма общност. Киокушин карате е едно голямо семейство. Надявам се да сме успели и тази година да зарадваме децата.
Интервю на Велмира СТЕФАНОВА, zashumen.bg
Няма коментари за “Сенсей Даниел ДИМИТРОВ – трети дан: „Да научим децата да бъдат смели бойци и добри хора””