Уважаеми любители на бокса, тази година се навършват 70 години от съществуването на бокса в град Ямбол. Историята е дълга и славна, надяваме се да не пропуснем по важните моменти от развитието на този спорт в града ни.
Всичко започва в далечната 1946 г. Ентусиастите Васил Кючуков и Петър Топалов поставят началото. През същата година В. Кючуков участва в първото държавно първенство в Пловдив от името на Физкултурно дружества ,,Г.Дражев”. След тях като добър боксьор се изявява Димитър Ташакманов който става и първия треньор по бокс в Ямбол. Под неговото ръководство израстват Христо Господинов-национален състезател в кат.54 кг, Кирил Тодоров, Мустафа Алиев, Динко Жеков, Кольо Трендафилов и др. По нататък треньор на отбора са Тодор Бойканов и Тодор Вълков. Под ръководството на Тодор Вълков през 1961 г отборът на ,,Николай Лъсков” за пръв път извоюва правото да се състезава в ,,Б” републиканска група.
През 1964 г за треньор е назначен Димитър Мутафов. Въпреки недобрите условия, благодарение на упорития, всеотдаен и творчески труд на Мутафов резултатите не закъсняват. Още на следващата година на републиканското първенство на спортните школи шампион при най тежките при юношите става Желю Димитров, а през 1966 г Димитър Колев е републикански шампион за юноши старша възраст. Ямбол вече става нов център на бокса в България.Успехите не закъсняват-1967 г Петър Аврамов е шампион за юноши старша възраст, 1968 г – шампион в същата възраст са Дончо Дончев и Стефан Аврамов. Юношески шампиони на страната стават Боян Петков, Иван Маринов, Димитър Филипов, Желю Стефанов. Това шампионско ядро заедно с Живко Джурелов, Иван Колев, Цоньо Николов и др. извоюват правото на Дружество за физкултура и спорт ,,Николай Лъсков” да се състезава от 1971 г в ,,А” републиканска група.
Следва и едно от върховите постижения на клуба. На 5-тата републиканска спартакиада четирима боксьора са шампиони при мъжете- майсторите на спорта Дончо Дончев, Жельо Стефанов, Стефан Аврамов и Живко Джурелов, Иван Зарев спечели сребърен медал. Отбора се класира на първо место. Това се случва на благодарение на десетгодишния упорит труд на Димитър Мутафов. В следващите години добре се представят и младежите Валентин Ташев, Иван Зарев, Хакъ Гоцев, Дойчо Димитров, Петър Дончев, Христо Джелебов.
В подготовката за Олимпийските игри Монреал в националния отбор са включени треньора Димитър Мутафов и състезателите Дончо Дончев, Стефан Аврамов и Дойчо Димитров.
Като треньор започва да работи и първият републикански шампион от Ямбол Димитър Колев. Под негово ръководство се изявяват шампионите Динко Василев, Здравко Димов, Гроздан Тасев, Петър Цветков и др.
През 1972 г ямболските боксьори влизат в нова тренировъчна зала, оборудвана с всички необходими уреди за съвременна тренировъчна дейност. Успехите на отбора продължават- през 1974 г отборът мъже заема първо място в републиканското първенство.
Успехите на отбора продължават и потатък с многобройни републикански титли и международни изяви. Динко Василев заема 2 Място на ЕП за Юноши 1978 г.
На Олимпийските игри 1980 г участват Александър Радев и Жельо Стефанов., на Световни първенства за мъже през различните години участват Николай Ганев, Димитър Тачев, Георги Танков, Валери Кушминцев .
На Европейски първенства за мъже са участватли Стефан Аврамов, Желю Стефанов, Георги Танков, Валери Кушминцев и разбира се Николай Ганев който заема 3 място през 1981 г.
Мнобройни са медалите и от участия в турнира Странджа като през 1980 год ямболските боксьори Динко Василев, Николай Ганев и Желю Стефанов завоюват три златни медала. Толкова успява да спечели и целият кубински отбор. Динко Василев става и носител на купата на турнира.
Незабравими са битките които водят Пенчо Маринов, Дойчо Димитров, Веселин Величков, Димитър Митаков, Веселин Димитров.
През 1980 г като треньор започва да работи и Дончо Дончев което допринася за все повечето успехи на ямболския бокс.
В следолимпийската 1981 г Николай Ганев заема 3 място на Европейското първенство при мъжете, а Димитър Тачев взема участие в Световното първенство.
По нататък във времето успехите продължават :
Антон Чамов – 3 Място на ЕП за Юноши 1986 г.
Георги Танков – 2 място на СП за Юноши 1989г, 3 Място на ЕП за Юноши 1986 г.
Даниел Учков – 2 Място на ЕП за Юноши 1995 г.
Валери Кушминцев – участва в СП 1995 г и ЕП 1996 г.
Руси Иванов – 3 място на Световно първенство за Юноши през 1989 г.
Калоян Кючуков- Европейски шампион за Юноши
Симеон Чамов – 2 място на Европейско първенство за Юноши, Носител на купа Странджа, Европейски шампион за мъже на Еврозоната.
Ангел Димов – 2 място на турнир Странджа
Кристиян Дойчев – 2 място на Европейско първенство за Ученици
Костадин Минев – участник в Световно първенство за младежи
Добрин Моллов – Балкански шампион
Иван Лазаров – 5 място на СП
Мехмед Мехмедов – Балкански шампион, 3 място на т-р Странджа, уч в СП и ЕП
Милен Джурелов – 6 м на СП
Иван Лазаров – 5м на СП
Виктор Карасалиев- Европейски шампион на Еврозоната за кадети
Станимир Амаро – Европейски шампион в профи бокса
През 1994 г отборът на Ямбол се класира на второ место след ЦСКА и е избран за най добрия отбор от провинцията.
Много ползотворно се отразява и включването през 1988 г. в треньорския екип на Димитър Митаков. Той много бързо се налага като добър треньор. Оценен е дори на национално ниво и през 1996г поема юношеския национален отбор с който до 2005 г. постига големи успехи. По негово време българските юношески национали Борис Георгиев и Салим Салимов заемат 2 място на СП, Калоян Кючуков заема 1 място на ЕП, а Дончо Гаджев 2 място на ЕП.
Трудно ще изброим ставащите все повече успехи на ямболския бокс ,като само на междуродния ринг успехите са немалко.
Редуват се успешни поколения, кое от кое по даровити:
Антон Чамов предвожда талантите Боян Вергов, Неделчо Тенев ,Емил Ревански, Васил Паскалев, Стоян Гочев, Георги Танков, Руси Иванов, Бойчо Славов, Милен Джурелов, Иван Лазаров, Георги Антонов, Димо Карасалиев. Отбора е шампион за Юноши през годините 1983, 84, 85 и 86, за старша възраст 1986 и 87 год.
Следват също така успешно поколение на Даниел Учков, Георги Кръстев, Иван Иванов, Веселин Джурелов, Веселин Бахчеванов, Калоян Колев, Георги Лазаров, Иван Лазаров, Димо Баев, Георги Гаджев.
Разбира се успехите не спират. На ринга идват също толкова успешните Калоян Кючуков, Живко Панайотов, Николай Георгиев, Стоян Генов, Димо Петров, Иван Велинов, Добрин Моллов, Стоян Митаков, Мерсан Мехмедов, Мехмед Мехмедов.
Тези талантливи поколения достойно са наследени от Ангел Димов, Дончо Петков, Христо Баламотов, Димитър Леонов, Тодор Петров, Виктор Карасалиев, а в най ново време на ринга са Георги Дойчев, Кристиян Дойчев, Ивайло Неделчев, Костадин Минев, Георги Манов, Симеон Димитров.
През всичките тези години има многобройни републикански шампиони и медалисти, участници и носители на медали от турнир Странджа и др. международни турнири, които поради огромният им брой трудно ще изброим.
В момента има участници на Европейско първенство за Младежи-това са Симеон Димитров и Боян Асенов които само преди 2 месеца заеха 1 място на международен турнир Емил Жечев. Този турнир също е повод за гордост за ямболските привърженици на бокса. Българският отбор спечели 3 златни медала, като двата бяха заслуги на нашите школи БК Априлец и БК Ямбол.
През 1999 година е основан БК Априлец. Това е първият лицензиран клуб по бокс от село. Под вещото ръководство на Д.Мутафов и Т.Мутафов клуба естествено веднага се нарежда сред първенците в държавата, като успехите са не само при мъжете но и при жените. Многобройни са успехите на републиканския ринг, но това е несъпоставимо с успехите на международния ринг. От клуба излизат:
Маньо Иванов – участник в ЕП
Стамен Пенчев- участник в ЕП
Кольо Събев – участник в ЕП
Хасан Неджибов – участник в ЕП
Господин Минчев- Първият европейски шампион за юноши от клуб Априлец
Гордостта на клуба са феноменалните братя Катин , Даниел и Боян Асенови. Те многократно са републикански шампиони, медалисти са от много международни турнири, но най значими са следните им успехи:
Катин Асенов е на 3 место на ЕП за Момчета, участник в т-р Странджа , национален състезател
Боян Асенов –титуляр в националния отбор за Юноши и Младежи, участник на ЕП за Юноши, участник на ЕП за Младежи,1 място на международен т-р Е.Жечев
Разбира се с най много успехи е Даниел Асенов-още при най малките той се изявява като талантлив и надежден състезател и е включен оттогава в националния отбор. При момчетата заема 3 място на ЕП, следват 5 място на СП за Младежи, 5 място на Младежки олимпийски игри, Европейски шампион за Юноши, Европейски шампион за Мъже. Даниел е и надеждата на българския мъжки бокс за спечелване на Олимпийска квота за ОИ 2016 в Рио.
Своят принос в най новата история на ямболския бокс дават и много други състезатели от клуба които не можаха да се изявят на международния ринг, но постигнаха много успехи на републикански първенства. Това са Теодор Илчев, Мишо Илиев, Боряна Шойкова, Петя Пеева, Ваня Чиликова, Атанас Такев, Боорис Димов, Николай Стоянов и др.
Много допринесоха за ямболския бокс и от БК Диамполис където работеха треньорите Теодор Илев, Димитър Колев и Стоян Георгиев. Сред постиженията на клуба са 2 място на Купа България при момчетата за 2008 год. Своите най големи успехи БК Диамполис постига при жените. Състезателките Митка Стоева, Меглена Панева, Ирена Стойкова, Недка Величкова, Светла Вътева, Гергана Стоянова успяват да завоюват 1 място отборно на Купа България за жени през 2009 год. Гергана Стоянова е включена в националния отбор за участие на турнир в Италия, а Татяна Илиева успява спечели 2 място на ЕП за девойки. Клубът е и съорганизатор на ЕП по бокс за девойки провело се в гр. Ямбол. За клуба се е състезавала и Севда Стоянова, участничка в СП за жени 2016 г.
МЕЖДУНАРОДНИ ТУРНИРИ
ПЪРВА МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА НА ЯМБОЛСКИ БОКСЬОРИ
На 11.05.1971 г в гр. Комарно.
ТУРНИР ЯМБОЛЕН
За пръв път се провежда през 1975 г, като все още не е международен. Носител на Купата е Дончо Дончев.
Първи международен турнир 1976 год. – Носител на купата Герд Витенбург от ГДР
Последен проведен турнир 1989 год. – Носител на купата Веселин Димитров от Тунджа Ямбол
ТУРНИР СТРАНДЖА в гр. Ямбол
24 турнир през 1973 год. за първи път е извън София. Това става благодарение на Председателя на секция ,,Бокс” Йордан Кискинов.
След това в Ямбол се провеждат :
33 турнир през 1982 год.
34 турнир през 1983 год.
35 турнир през 1984 год.
42 турнир през 1991 год.
61 турнир през 2010 год
Олимпийски ринг се е провеждал 3 пъти в гр. Ямбол.
ПРЕЗИДЕНТИ НА КЛУБА СА БИЛИ:
Йордан Кискинов
Динко Динев
Александър Братанов
Огнян Петров
Емил Ревански
ТРЕНЬОРИ РАБОТИЛИ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ ЗА ЯМБОЛСКИЯ БОКС:
Димитър Ташакманов
Тодор Бойканов
Тодор Вълков
Димитър Мутафов
Христо Господинов
Димитър Колев
Васил Здравков
Дончо Дончев
Димитър Митаков
Петър Аврамов
Дойчо Димитров
Стоян Стоев
Тодор Мутафов
Теодор Илев
Димо Карасалиев
СЪДИИ ПО БОКС ОТ ЯМБОЛ:
Д-р Илия Цингов-доайена на ямболските съдии
Димитър Ташекманов
Недялко Илиев
Александър Методиев
Веселин Величков-най успешния ямболски съдия,междуроден съдия, Супервайзер на Републиканско ниво
Димитър Костадинов (Полковника)- достигнал до ниво Главен съдия/Супервайзер
Иван Колев
Недко Недев-най дългопрактикуващият съдия от Ямбол, а може би в България
Стоян Георгиев (Формана)
Валентин Ташев
Атанас Николов – към момента единствения международен съдия в Ямбол, Член на УС на БФБокс, Член на екипа за организация на международни състезания от БФБ
Светослав Господинов
Боряна Шойкова
Петър Петров
Димо Карасалиев
Веселин Димитров – успешен състезател на Ял, сега съдия от град Бургас
НЯКОИ ОТ НАЙ ИЗЯВЕНИТЕ СЪСТЕЗАТЕЛИ НА ЯМБОЛСКИЯ БОКС:
За съжаление някои не са между живите вече:
Коста Янков
Иван Зарев
Петьо Дончев
Веселин Величков
Руси Иванов – 3 място на СП за Юноши 1989г
Стефан Аврамов
Димитър Мурджев
Диньо Динев
Мустафа Алиев
Радко Цветанов
Тодор Янков
Христо Джелебов
Без да имаме претенции да сме докрай изчерпателни ще се постараем да припомним по азбучен ред имената на най изявените състезатели:
Александър Радев – участник в ОИ 1980 г Москва
Антон Чамов – 3 Място на ЕП за Юноши 1986 г
Андрей Кушминцев
Атанас Господинов
Ангел Димов
Божидар Иванов
Боян Петков
Боян Вергов
Бончо Славов
Васил Паскалев
Валентин Ташев
Валери Кушминцев
Веселин Димитров
Виктор Карасалиев- Европейски шампион на Еврозоната за кадети
Веселин Джурелов
Веселин Бахчеванов
Георги Танков – 2 място на СП за Юноши 1989г, 3 Място на ЕП за Юноши 1986 г
Георги Дойчев
Георги Манов
Георги Кръстев
Даниел Учков – 2 Място на ЕП за Юноши 1995 г
Динко Василев – 2 Място на ЕП за Юноши 1978 г
Димо Ангелов
Дойчо Димитров
Дончо Дончев
Димитър Тачев
Димитър Филипов
Димо Баев
Дончо Петков
Димитър Митаков
Джемил Нешев
Даниел Учков
Димо Карасалиев
Емил Ревански
Желю Стефанов – участник в ОИ 1980 г Москва
Живко Панайотов
Живко Илчевv
Златко Матев
Иван Маринов
Иван Колев
Иван Терзиев
Иван Зафиров
Иван Лазаров
Илия Неделчев
Йордан Коев
Калоян Кючуков- Европейски шампион за Юноши
Калоян Колев
Калоян Руменов
Кирил Кавръков
Костадин Минев
Кристиян Дойчев – 2 място на Европейско първенство за Ученици
Милен Джурелов
Мерсан Мехмедов
Мехмед Мехмедов
Николай Ганев – 3то място на ЕП 1981 г
Неделчо Тенев
Николай Георгиев
Николай Топалов
Петър Аврамов
Пенчо Маринов
Първан Брънков
Симеон Чамов – 2 място на Европейско първенство за Юноши
Стефан Бонев
Стоян Христов
Станимир Амаро – Европейски шампион в профи бокса
Стоян Гочев
Стоян Димитров
Стоян Митаков
Стоян Генов
Теодор Илчев
Теодор Илев
Христо Митаков
Христо Баламотов – 3 място на т-р Страджа
Хакъ Гоцев
Цоньо Атанасов
Юсеин Мехмедов
Надяваме се да не сме пропуснали някой от изявените ни състезатели!
И накрая искаме да заявим , че 70 годишен юбилей не е завършека на една славна история, а част от съществуването на бокса в Ямбол и се надяваме успехите да са все повече и на все по голямо ниво!
Успех на бокса в Ямбол!
Няма коментари за “70 години Ямболски бокс”