Българската федерация по борба отново е републиканският шампион по финансиране от спортното министерство, показва справка, с която „Дневник“ разполага. Но най-голям пробив правят плеяда федерации по бойни спортове, които са предпочетени пред спортове като хокей на лед.
Макар и с по-малка сума в сравнение с миналата година, ръководената от Валентин Йорданов организация убедително печели първото място, като оставя на половин милион зад себе си волейболната федерация и с около 750 хиляди лева третия в класацията – федерацията по бокс.
Намалението за борбата е от 100 хиляди лева и през 2016 г. тя ще разполага с 2.5 милиона лева от общо 23 683 223 лева, отпуснати за финансирането на дейността на спортните федерации. В сумата не влизат средствата, които се изплащат за стипендии на състезатели и тяхната подготовка като част от проектоолимпийския отбор на България.
Волейболната федерация ще получи 2.010 милиона лева, което е с около 150 хиляди лева по-малко в сравнение с 2015 г. Намалението при художествената гимнастика е с над 300 хиляди лева и тя ще получи 1.416 милиона лева. Тя отстъпва третото място на бокса, който тази година ще получи 1.740 милиона лева.
Осем са федерациите „милионери“ от държавната субсидия. Към вече изброените се присъединяват леката атлетика, ските, футболът и кану-каякът. Футболният съюз дълги години не получаваше никакви средства от държавата, а през тази ще вземе малко над 1 милион лева за дейността си.
Нови 14 спорта няма да получават финансиране от държавата, а броят на субсидираните спортове е намален до 43. Сред отпадналите от финансиране са спортове като хокей на лед, аеробика, автомобилен спорт, мотоциклетизъм, ръгби и други. Причината е, че сред основните критерии е масовостта на практикуване.
Видимо от справката обаче всякакви видове бойни спортове, от които само едната версия на таекуондо е олимпийска, ще взимат пари от държавата.
Федерацията по кикбокс и муай-тай ще получи цели 335 хиляди лева, двете таекуондо федерации (олимпийска и неолимпийска версия) ще получат общо 470 хиляди лева, шотокан карате-до е със 150 хиляди лева, карате киокушин е със 118 хиляди лева, а федерацията по чисто карате (БНФК) е със 103 хиляди лева.
От няколко години вървят скандали в каратето, като БНФК с президент Алексей Петров оспорва легитимността на останалите, тъй като ги смята за различни стилове. Това е все едно да има отделни федерации по бягане на 100 метра и дълъг скок, са изтъквали нееднократно от там.
Но вероятно най-странното бойно финансиране включва 105-те хиляди лева за ММА. Отделно 101 хиляди лева ще вземе и федерацията по канадска борба.
Източник: dnevnik.bg
Няма коментари за “Бойните спортове настъпват здраво в държавното финансиране, борбата отново е №1”