Отново двубои на 13ти май. Този път в делничен ден – вторник. Отново зала Христо Ботев. Достъпни цени както и преди за еднократно мероприятие.
Какво е еднаквото и какво различно спрямо миналите двубои?
Еднаквото ще бъде, че ще се превърнат в интересно преживяване за публиката. Същата организация TWINS MMA успя, въпреки трудностите и на фона на отпадащи събития на други организации, да направи пето издание. В последно време е единствената българска организация, която провежда турнири и по-този начин дава възможност на българските състезатели да се развиват.
Различното е, че този път имаме среща, в която очакваме Росен Димитров „Близнака” да се бие за първи път след двумесечни активни тренировки в САЩ, което със сигурност е донесло някаква неизвестна за сега за нас промяна в стила му, и то срещу боец, наричан „Кошмара” – Фелипе Ел Негро. Той е шампион на Испания по бокс , с черен колан по бразилско жиу жицу и член на ММА-отбора на Фабрицио Вердум. На Профи-бокс ринга има 16 победи. Фелипе Ел Негро чака договор с UFC и за него участието му на Туинс ММА-5 е крачка към този договор.
В ММА има 11 победи и само една загуба със съдийско решение. Знае кой е Росен Димитров ,изгледал е всичките му мачове и твърди , че знае как да го победи.
Среща с такъв именит противник е голям предизвикателство за Фелипе и той с радост прие поканата за участие на българска земя.
Когато има двубои огромен интерес предизвиква и прогресът на бойци с по-малък брой срещи зад гърба си. Те се развиват и обогатяват с всеки мач. Например Тони Маркулев все повече се налага като любимец на голяма част от публиката. Освен, че извоюва победи, се бие зрелищно. Понякога публиката иска мачът да е преди всичко зрелищен, защото това означава, че противниците наистина са равностойни като съперници и тогава победата е най-истинска. Тони Маркулев има 7 профи-ММА мача, победил е във всеки един от тях, като всичките са завършили преди края на редовното време. Пет от победите му са в първи рунд. Две от срещите му са извън България. Той е пример за това, че е атрактивно да се следят срещи на едни и същи млади бойци. Така следим прогреса им. Дори едни и същи опитни бойци в различни срещи се бият различно. Дори да опитват да прилагат еднакви техники, ситуациите, в които изпадат в клетката неизбежно са различни и се налага да проявят изобретателност. Или ако нямат такава, да успеят да чуят треньорите си.
Друго интересно е, че поради нарастващия интерес към ММА в България се заформят нови и нови клубове, с ММА се занимават хора, придобили опит на различни места и това си личи и в клетката, където представителите на тези клубове се изявяват. Всеки боец си има характер. И когато разбираш техниката на двубоите, е интересно да гледаш как се кръстосват характерите на равностойни бойци. В такива случаи победата я отнася по-силният характер.
Боят е като секса – уж всички правят едно и също, но с всеки е различно. Даже с един и същ човек два пъти не е еднакво
Хубаво е, че има разнообразие от категории. При организацията винаги е трудно да определим реда на битките. Трябва да има хем градация в интереса, хем зрителите да не са като клиенти в аптека, където шишетата са подредени по височина, в случая – по килограми. Трябва динамика във вечерта. Не всички зрители са толкова навътре в материята, че да се взират в детайли в боевете. Напротив, много от тях идват заради емоцията, особено жените, и биха били адски разочаровани да гледат ултра подвижни леки бойци в няколко срещи, които с качването на килограмите в следващите сякаш започват да се заседяват повече на едно място, сякаш са по-изморени и ако накрая има и една тежка среща, стават още по-статични. За хора, които не се занимават с бойни изкуства, е трудно да разберат, че когато си 70кг и замахнеш, вкарваш в удара си не повече от 70кг и нанасяш съществена щета, но когато си над 100кг и замахнеш, вкарваш в удара си над 100кг, които ако са добре разчетени, се усещат като още повече, а органите и тъпанчетата на всички ни са закрепени по един и същ деликатен начин в тялото, без значение дали тежим 70 или 100кг. Затова когато си по-тежък е много важно да не избързваш. Но,… това ще го видите, не е нужно да го разказвам.
Появили са се агитки. Възможно ли е да се случи нещо неприятно както често ставаме свидетели по футболните мачове?
Разликата е, че при футбола най-често разприте не стават заради самия футбол. На ММА хората са твърде заети да гледат какво се случва в клетката, която, ако си в публиката, не изглежда толкова голяма, че няма време да станат такива конфликти. Има различни срещи. Не е като на футбол, където над час гледаш една игра и може да си супер разочарован от финала. На една гала вечер гледаш не един, а поне 7-8 финала. Докато осмислиш единия, вече е започнала да тече нова среща. Хората не се „навиват” както във футбола и не са на два отбора – има много клубове. А ако се случи да има несъгласни със съдийските решения, се стараем да изгладим нещата по най-адекватния начин, за да няма ощетени бойци. Това е много важно, за да имат желание бойците да участват в нашите двубои и за да знае публиката, че резултатите от двубоите ни винаги са реални. Чудесно е, че сме в малка държава и боевете не са предмет на големи залози например, защото тогава щеше да е по-трудно за нас да се борим да убеждаваме хората, че сме обективни и при подбора на двойките, и при обявяване на резултатите от боевете.
Това с агитките беше очаквано , затова и охраната в залата е засилена , факт е че въпреки враждуващите агитки до инциденти не се стигна, това е и целта ни. Засилена охрана за да може тези гали да са празник за зрителите , а не място за изливане на негативна енергия!
Какво е отношението към двубоите на жените, чиито брой в публиката нараства?
Не знам. Не съм ги питал. Но явно бойците ставаме модерни, защото прочетохме поздрав на фенка на Тони Маркулев: „ Браво Тони! За втори път пребиваш мое бивше гадже!“
Кое ви дава сили да продължите да правите тези турнири?
Оценките на зрителите след всяко събитие и това, че труда ни бива възнаграден , без TWINS MMA изявите на българските бойци ще бъдат епизодични, а сега всеки може да си направи прогнози за бъдещи участия и да се развива като боец.
Какви са опциите за бъдеще за по-младите бойци, за които това са начални крачки в професионалния бой?
В галите на Туинс както на опитни бойци , също така се дава и път млади, като идеята е да има равностойни срещи и всеки да може да покачва нивото си. Но това трябва да стане в тренировъчния процес.
Забелязва се неприятна тенденция : много шум във фейсбук , много закани , но когато дойде време за битки , 90% от така наречените „дискотечни бойци“ си остават само с поздрави в дискотеките без реално да имат участия на състезания!
Автор – Аврора Борисова
Няма коментари за “Интервю с Камен Георгиев – ММА боец и един от организаторите на TWINS двубоите”