Изминалата година определено не беше от най-успешните за българския спорт. Футболът продължи да затъва, волейболистите за пореден път не успяха да надскочат себе си, баскетбол, лека атлетика, щанги и другите дисциплини, чиито представители редовно обират първите места в „Спортист на годината“ също разочароваха.
Въпреки това редица наши атлети впечатлиха света с постиженията си и медалите, които завоюваха. Те не са представители на комерсиалните спортове като волейбол, лека атлетика, тенис, футбол. Състезателите ни от различни видове бойни спортове не спряха да жънат победи и медали през цялата година.
Техните успехи обаче някак си минаха помежду другото. Бойците ни обаче заслужават огромно уважение и респект. Без пари, със задружни усилия федерациите по кикбокс, муай тай, самбо, джудо, ММА, таекуон – до, карате и другите успяха да ударят конкуренцията в земята.
Преди време петкратният световен шампион по бойно самбо Марко Косев призна, че от този спорт трудно може да се издържа и дори бе пред отказване. Причината – мижавото финансиране от страна на Министерството на младежта и спорта. Там по-голямата част от предвидените държавни субсидии отива за комерсиалните спортове. Причината – търсене на евтин популизъм.
Волейболистите завършиха на 4-то място на Европейското първенство, което се проведе у нас. Това обаче едва ли може да бъде считано за някакъв грандиозен успех, тъй като от години наред четвъртата позиция е резервирана за „лъвовете“. Леката атлетика също не постигна нищо. Ивет Лалова направи страхотно световно първенство, но класирането на финал не може да надмине златните отличия в бойните ни спортове.
Дори младата федерация по ММА успя да влезе в световните новини. При дебитните си участие на Световно и Европейско нашите бойни завоюваха пет медала, от които два златни. Воденията от Станислав Недков – Стъки федерация няма право на държавна помощ през тази година. През 2016-та обаче Недков се надява да получи сериозно рамо от Красен Кралев. Поне такова е обещанието на министъра на спорта, но да видим дали ще го изпълни.
Кикбоксьорите ни също се представиха страхотно през годината. Емануил Димитров се превърна в първият състезател в света спечелил в една година и трите титли в световния кикбокс. Таекуондистите и каратистите смазаха конкуренцията. Това са все спортове, които се превръщат във водещи от гледна точка на спечелени медали за България.
Няма да е лошо в министерството да преосмислят стратегията си за финансиране на определени федерации. Щангите вече дори не ги коментираме, тъй като те сами се закриха с непрестанните допинг скандали. Въпреки това продължават да настояват за финансиране от ведомството. Редно е състезателите с успехи през годината да се стимулират и то финансово, за да не губят апетита си за нови победи. В противен случай спортът ни ще продължи да затъва, докато не стигнем дъното. В колективните спортове не се вижда светлина в тунела, но в индивидуалните все още имаме медали и то не малко.
Най-интересното е, че бойните спортове са донесли общо 180 медали на България през изминалата година. От тях 55 са златни. Едва ли има друга група спортове, която да се похвали с подобни успехи.
Спечелените медали пре 2015 година от бойните ни спортове:
Бокс – 5 медала (1 златен и 4 бронзови)
Борба – 9 медала (1 сребърен и 8 бронзови),
Джудо – 13 медала (5 златни, 5 сребърни и 3 бронзови)
Карате Киокушинкай – 17 медала (9 златни, 4 сребърни и 4 бронзови)
Кикбокс – 8 медала (6 златни и 2 сребърни)
Киокушин-кан – 8 медала (1 златен, 1 сребърен и 6 бронзови)
ММА – 5 медала (2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов)
Муай тай – 19 медала (8 златни, 6 сребърни, 5 бронзови)
Самбо – 23 медала (4 златни, 9 сребърни и 10 бронзови)
Таекуон-до – 32 медала (7 златни, 5 сребърни и 20 бронзови)
Шотокан карате-до – 41 (11 златни, 11 сребърни, 19 бронзови)
Източник: BIG5.BG
Няма коментари за “В сянката на комерсиалните спортове”