Много често най-ефективните съвети са тези, които са поднесени най-достъпно и не изискват прекалено вглъбяване в ситуацията.
Пределно ясно е, че техниката, уменията и инструкциите по време на бой са достатъчно усложнени и окупират съзнанието до такава степен, че последното, от което един състезател се нуждае, е да ангажира ума си с още затормозяващи детайли. Вместо това, най-добрата стратегия понякога е боецът да се остави във властта на своя инстинкт и да не разсейва концентрацията си с излишни наставления.
Ето 10 прости съвета, които ще помогнат да се фокусирате върху самото действие и да се оставите на най-мощното природно оръжие ( интуицията ), далеч от инструкциите.
1. Ангажирай се с БОЯ.
Ти си на ринга, за да атакуваш, надделяваш и побеждаваш. Това е призванието и целта ти и към такова отношение поведението ти трябва да е настроено през цялото време. Не започвай с „Нека видим как нещата ще започнат, какво ще се случи първо…”, защото по този начин само разширяваш шансовете си да загубиш, като си оставяш ‘опция’ и съзнанието ти възприема идеята за евентуално разочарование. Има разлика между това да не държиш да спечелиш на всяка цена и това да си твърде внимателен в боя – нормално е да наблюдаваш и да разсъждаваш, но преди всичко е осъзнаването на ролята ти на ринга и истинското пълно АНГАЖИРАНЕ с битката.
2. Концентрирай се върху това, което трябва да направиш
Нанеси удар с юмрук, избягвай ъгъла, движи се. Трябва да се притесняваш за това каква ще е следващата ти стъпка в боя, а не да те е грижа дали ще пострадаш или какво може да те нарани. Не натоварвай съзнанието си с излишни проблеми, защото е загуба на енергия и време да се интересуваш от неща, на които не можеш да повлияеш пряко. Просто атакувай, след това се движи. Когато се фокусираш върху надмощието ти в самата схватка, си по-старателен и вероятността да бъдеш наранен физически намалява.
3. Издишай рязко с всеки удар
Трябва да поемаш и издишваш въздух с всеки удар. Това те прави по-бърз и по-силен. Освен това ти помага да релаксираш и да съхраняваш енергия, докато ускорява установяването на ритъм. Вземи под внимание, че се предполага да поемеш малка глътка въздух и да я издишаш бързо и отсечено, а не някакъв тип медитационни вдишвания.
4. Дишай, когато се защитаваш
Дишай, когато блокираш удар, когато се оттегляш или когато боксуваш. Вдишвай всеки път, когато отблъскваш атака и си ‘даваш почивка’, за да позволиш на тялото си да вземе максимума от тази пауза и да възстанови повече от физическите си функции. Дишай спокойно, а не бързо и с прекъсвания.
5. Ходи, недей да бягаш
Бягането и скачането също пропиляват енергия. Вървенето срещу твоя опонент, около него или далеч от него ще ти спести много сила и жизнена активност, освен това излъчва увереност и продължава да те улеснява в това да избереш дали искаш да се придвижваш в или извън обхват. Не е необходимо да вървиш, можеш да усвоиш какъвто маниер на придвижване те удовлетворява и е подходящ за теб, но го изпълни с ‘отношението’ към обикновеното ходене – излишна е всякаква паника, прибързаност и нервност.
6. Използвай инерцията на лакътя ( вместо на юмрука ) във всеки удар
Независимо дали е удар в челюстта, удар с дясната ръка, ляв къс удар със свит лакът, ъперкът , удар в главата или в тялото, опитай се да използваш инерцията на лакътя си във всеки удар. Този прост съвет улеснява възможността на ръката ти да притежава по-добра форма при нанасянето на удара, като по този начин лакътят ти подкрепя китката и така предава максимална мощ на атаката. Твърде много хора се притесняват за позицията на самия юмрук и затова се концентрират върху нанасянето на удар само с юмрук, като тази тяхна грешка предизвиква атака с много по-малко енергия, защото юмрукът сам по себе си не е подкрепен от никаква инерция и е необходимо останалата част от ръката да се включи в удара.
7. Никога не покривай очите си и не оставяй опонента си да избяга от погледа ти
Избягвай да снишаваш главата или тялото си бързо, за да отбегнеш удар, по начин, който няма да ти позволи да виждаш главата на противника си. Ако си твърде близо и замахваш необуздано, за да нанесеш възможно най-много удари по тялото му и да се възползваш максимално от позицията си, опитай да хванеш опонента си и да се ориентираш за местоположението на главата и ръцете му. Някои използват техниката винаги да са в състояние да наблюдават гръдния кош, което също е допустимо.
8. Облягай се на опонента си
Тактиката да го измориш и да го оставиш за изразходва енергия чрез изпълнение на поредица от удари без резултат, е добре позната и ефективна. Освен това, опонентът ти ще пропилява жизнени сили и докато се опитва да запази/възстанови баланса си. Разбира се, не е удачно да превърнеш боя в нещо подобно на сумо схватка, затова и ти самият в действителност трябва да нанасяш удари от време на време, докато си се облегнал на противника си. Тази тактика работи най-добре ако си по-едър, по-висок, имаш по-силни крака или се нуждаеш от почивка.
9. Наблюдавай за по-силната ръка на противника си, анализирай го
Повечето бойци се възползват от мощта само на едната си ръка по време на бой, или поне имат доминираща ръка по време на схватките, която нанася всички удари. Ако се концентрираш върху страната, чието преимущество опонентът ти използва, ще установиш, че е почти невъзможно той да те достигне и нарани, защото ще предвиждаш ударите му и ще ги неутрализираш. Не забравяй, че това е нож с две остриета и че балансът е преди всичко – внимавай да не оставиш останалата част от тялото му в полезрението си. Изучавай съперника и движенията му. Наблюдавай дали при някой удар сваля гарда или пък има някъкъв тик или движение, което извършва преди да започне атака. Ако това го издава – възползвай се.
10. Финтирай към главата, а след това удари в тялото ( както и обратното )
Толкова просто и ефективно всеки път. Колкото по-напрегнат и неконтролируем е боят, толкова по-успешно ще работи тази техника.
Един коментар за “10 лесноприложими съвета по време на бой”
29.01.2017
kokoПо скоро по време на боксов мач, отколкото “10 лесноприложими съвета по време на бой”