Всички сме виждали холивудски уайр-фу (wire-fu) (кръстоска между кунг-фу и специални ефекти) и карате в изпълнение на Чък Норис. Всички са виждали как Сегал чупи ръце и как Ван Дам може да вдигне крака си. В популярните смесени бойни изкуства в момента обаче преобладава сравнително малкият брой стилове. Тези стилове са известни на болшинството.
Въпреки това, съществуват много други бойни изкуства, които могат да бъдат твърде брутални за ринга и не твърде красиви за екраните. Има и древни смъртоносни стилове, които са запазени и досега, без да се налага да се популяризират и обезобразяват от търсачите на пари и слава. Залозите на тези двубои са все още популярни, но се осъществявят незаконно и не биха били достъпни онлайн. Подобни залози за популярни но на спортове като MMA, които са достъпни през сайта на Efbet.
По-долу са представени няколко примера за твърди бойни изкуства, които не се обучават в спортните зали:
10. Бокатор (Bokator)
Бокатор – бойно изкуство родом от Камбоджа, появило се по време на армиите на Ангкор (Angkor), които са едни от най-добрите на бойното поле в Индо-Китай повече от 1700 години.
Подобно на много други източни бойни изкуства, Бокатор се основава на движения и маниери на различни животни, като орли, жерави, коне, змии и разбира се лъвове. От другите бойни изкуства, Бокатор се отличава с жестокост и практичност на бойното поле. В Бокаторе присъстват 10 000 различни трикове, като удари с лактите и коленете, хвърляния и др – това е дълбоко и разнообразно изкуство, което предоставя на бойците безкрайни възможности по време на битка.
9. Превъртания и падания (Rough and Tumble)
Това е бойно изкуство, което в действителност е по-строго, отколкото звучи. Всъщност, то може да се опише и с двете думи „обезобразявай и убивай“. Терминът „издълбаване“ също е бил използван за описание на този стил на бойното поле, поради факта, че една от най-честите техники е пробождане в очите.
Бойците чрез „превъртания и хвърляния“ се съсредоточават върху максимално обезобразяване и неограничена жестокост, сравнима с малък брой други бойни изкуства. А като се има предвид, че половите органи не се пазят чрез специално правило, множеството бойци са загубили мъжествеността си по време на тези хладнокръвни сблъсъци.
8. Баком (Bakom)
Баком е създадено в бедните гета на Лима, Перу и е жестоко бойно изкуство, което учи не само на бързо осакатяване и/или убиване на противника, но и на прилагане на измамни и „не честни“ тактики, като например използване на скрити оръжия.
Бойното изкуство е измислено през 1980-та година от бившия морски пехотинец и затворник Роберто Пух Безада и официално се класифицира, като съвременно хибридно бойно изкуство, включващо в себе си различни елементи на джиу-джицу и улични битки Вале-Тудо.
7. Лердрит (Lerdrit)
Лердрит – съвременно развитие на традиционните тайландски бойни техники, с които се занимават елитните командоси на тайландската кралска армия. Основните принципи на лердрита са подобни на неговите предшественици (Муай Тай (Muay Thai) и Муай Боран (Muay Boran)). Въпреки това има и няколко ключови различия, които придават нова степента на прохлада.
Бойците се обучават да атакуват без предупреждение, мигновено хвърляне на противниците на земята и завършване на битката с един убийствен мощен удар. Целта на лердрита е радикална и тя е специално разработена за ситуации, когато човек се оказва между живота и смъртта. Това бойно изкуство е предназначено не за побой, а за лишаване от живот.
6. Дамбе (Dambe)
Дамбе се основава на древните традиции на бокса в Египет и е смъртоносно бойно изкуство, създадено от народа Хауса (Hausa people) от Западна Африка, много от които пътуват между селата и изпълняват бойни церемонии, а също така се бият с всички желаещи.
Главното оръжие на дамбе са силните юмручни удари, известни също като „копие“. Юмруците се овиват в парче плат, върху което се овива кабел, а върху водещия крак на боеца се омотава дебела верига.
Интересна забележка: много от съвременните хора, практикуващи дамбе, които пътуват от село на село, преди битки ритуално пушат марихуана.
5. Система
Системата (общото наименование на няколко разновидности на бойни изкуства, прилагани от руските специални сили) се фокусира върху контрола на важните части от тялото – лакти, врат, колене, кръст, глезени и рамене с помощта на силни и точкови удари. Основната философия на системата се основава на законите на биомеханиката и анатомията, и по-голямата част от тренировките се занимава с изучаване на природни уязвимости в тялото на човека, за да може да се прилагат за своите цели.
4. Затворнически рок (Jailhouse Rock)
Затворническият рок се отличава със своите брутални методи за тренировка, едната от които е „52 вдигания“. Тесте карти се разпръсва по пода, а трениращия трябва да ги събере, докато безмилостно е пребиван от трима или повече други хора.
3. Калари Паят (Kalari Payat)
Калари Паят разполага с множество подвидове и различни форми, всеки от които е специализиран в битка, както с оръжие, така и без. Един от най-забележителните подвида е Марма Арти (Marma Arti) (удари в жизнено-важни точки), който „в ръцете“ на майсторите може незабавно да парализира или убие с помощта на един точков удар в една от 108-те нервни възела, които се считат за много уязвими. Майсторите на това мощно изкуство се учат на медицинската система Сидха (Siddha), която се е появила от същите тези древни учения.
2. Силат (Silat)
В Силат влизат удари, усукване на ставите, захвати, хвърляния и използване на ножове.
Първите сведения за Силат в сегашната му форма са били намерени в Суматра. В момента силат се прилага в някои военни групи по целия Малайски архипелаг и близките земи, както и от известни пиратски кланове от Южнокитайско море (South China Sea).
1. Окичито (Okichitaw)
Окичито е един от малкото съхранени примери за бойни изкуства на американските индианци и базирано на бойни техники на племена от равнините на крии (Plains Cree First Nations).
Техниките, използвани в Окичито често предполагат наличието на оръжия. Както и при айкидото, дори ако боецът не притежава оръжие, ударите се изпълняват по такъв начин, че все едно той притежава оръжие. Например ръцете се използват като томахавки, а ударите приличат на острие на копие. При официални приеми, в окичито също така присъстват и много техники за използване на нож.
Няма коментари за “10 Невероятни бойни изкуства, за които не сте чували”