Да учите бойно изкуство е едно от най-възнаграждаващите неща, които бихте могли да направите в живота си. Това е не само забавен начин да влезете във форма, но е и изключително удовлетворяващо да видите напредъка си с постоянна практика.
Въпреки всеизвестните ползи, има хора, които не разбират напълно практикуването на бойни спортове. Тук ще се задълбочим в някои често срещани погрешни схващания.
1. За да започнете, трябва да имате опит
Начинаещите в бойните изкуства определено първоначално ще намерят тренировките натоварващи. Кикбоксът, например, е тренировка за цялото тяло, която ще ви остави с мускулна треска, ако не сте свикнали с подобна интензивност.
Въпреки това, да нямате много опит с подобни спортове всъщност може да бъде предимство. Тъй като няма вероятност да имате някакви предварително наложени нереалистични представи за вашата сила или способности, така ще сте по-възприемчиви към новите умения и техники, които да научите.
В последствие ще подобрите равновесието, координацията и гъвкавостта си, както и ще укрепите и подобрите цялостното си здраве.
2. Тренировките по бойни спортове са опасни
Както при повечето спортове, в които има близък контакт, няма как да се отрече, че и тук присъства елемент на риск . Въпреки това работата на треньорите е да ви пазят и развиват, така че те ще вземат всички необходими предпазни мерки, за да не се контузите.
Например, преди началото на тренировка, в която има контакт, ще бъдете предупредени да сложите екипировка и ще ви бъде казано да не използвате изцяло своята сила. Треньорите обикновено ще ви разпределят с партньор около вашия размер или по-опитен, за да гарантира, че няма да се нараните.
Разбира се, трябва да слушате тялото си и да почивате, когато сте изтощени, тъй като това е периодът, когато рискът от нараняване е най-висок.
3. Всеки, който тренира, е глупав и опасен
Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Повечето клубове днес са съставени от любители на бойните изкуства, включително студенти, работници с отговорни позиции в обществото, като лекари, и все повече деца и жени.
С толкова разнообразна комбинация от хора от различен произход, умения и ниво на развитие, е сигурно, че няма да имате проблеми бързо да откриете приятели със сходни на вашите интереси.
4. Бойните спортове засилват агресията у децата
Когато става въпрос за деца, родителите често се страхуват, че бойните изкуства ще научат детето, че боят е решението на проблеми. Някои смятат, че включването в бойните изкуства на дете, което вече има агресивни тенденции или поведенчески проблеми, ще влоши проблема. Тези твърдения всъщност са много далеч от истината. Бойните изкуства не само наблягат на ненасилственото решаване на проблеми (освен в краен случай), но и ценностите, които се предават на децата, се противопоставят на тормоза. Физическата активност дава възможност на децата да разпуснат и да насочат излишната енергия, което прави по-малко вероятно те да бъдат агресивни другаде, например в училище или около по-малките братя и сестри.
5. Незабавно се превръщате в уличен боец
Само защото можете да направите правилно комбинация от удари или сте се справили добре на спаринги, не означава, че сте подготвен/а за битка на улицата, която противоречи на морала на бойните спортове. В улична битка може да се включат оръжия и правилата от залата не важат.
Нещо повече, в случай че се разбере за подобни ситуации, е напълно възможно хората, участвали в бой да бъдат наказани или дори изгонени от залата, тъй като това напълно противоречи на установените норми в бойните изкуства и се смята за уронване авторитета на залата и спорта.
6. Трябва да започнете да тренирате млади
Макар че е вярно, че много професионални бойци са започнали да тренират, когато са били деца или тийнейджъри, тези, които започват своето пътуване в света на бойните спортове на своите 20, 30 или 40 години, също могат да се превърнат в отлични бойци – на всяка възраст важни са последователността и дисциплината!
Не забравяйте също, че тази възраст носи със себе си перспектива и зрялост, поставяйки ви в по-добра позиция да различавате морално правилните постъпки и да се мотивирате, дори когато не ви се тренира.
За заключение искаме да кажем, че макар да има много митове, които се въртят около бойните изкуства, които по някакъв начин са придобили неправилния статус на факти, те показват единствено погрешното разбиране на хората за същността на бойните спортове. Ние от FightNews.Bg се надяваме, че тази публикация ви даде представа за красотата на бойните изкуства и ви вдъхнови да започнете своя път в света им.
Няма коментари за “6 Погрешни схващания за тренировките по боен спорт”