„40 години карате Киокушин в България“ честваха десетки първомайстори на ударното бойно изкуство от Федерация Българско карате Шинкиокушинкай /ФБКШ/ в Ловеч в нощта срещу неделя. Сред тях бе сенсей Константин Божилов заедно с Валентин Георгиев, които полагат основите на българското карате, както и цялото ръководство на федерацията – Светлозар Велчев, председател на ФБКШ и вицепрезидент на ЕКО борда, неговият заместник и член на УС на БНФК сенсей Петър Магеранов, а също така и шихан Георги Попов, технически директор на ФБКШ и член на УС на БНФК и Дима Янкова – главен секретар на федерацията.
Юбилеят започна с минута мълчание в памет на преминалите в отвъдното родни каратисти, след което ставроф. ик. Кънчо Кабадийски отслужи водосвет за здраве и успех.
По-късно от ФБКШ отличиха с юбилеен плакет заслужили деятели на карате киокушин, сред които бяха и Константин Божилов, Светлозар Велчев, Петър Магеранов и Валери Димитров
Валери Димитров – най-успелият български каратека, 16 пъти европейски шампион по карате шинкиокушинкай и 3-кратен световен шампион.
Вечерта продължи с народни танци и с разрязването на уникална торта.
Ето и част от историята на Киокушин в България:
През 1976г. Сенсей Анджей Древняк (тогава 2-ри дан) посещава гр. Варна и осъществява контакт с група трениращи Шотокан Карате.
Проведените съвместни тренировки са достатъчни, за да убедят групата, че Киокушин е по-прогресивен стил и тя е пленена от идеята да го тренира.
Първи започва да тренира Константин Божилов – 2-ри дан джудо и силно впечатлен от видяното, той започва да разказва на свои приятели джудисти. Същата година заминава на тренировъчен лагер в Полша.
През следващата 1977г. се организира първият тренировъчен лагер в България под ръководството на Анджей Древняк и с участието на други полски каратеки. Полша по онова време е сред елита на Киокушин в Европа, а Древняк е ученик на Ояма Сосай. В лагера участват вече пет клуба. Първите клубове, които последват примера на варненци са Ловеч и Димитровград.
1978г. се организира втори лагер под ръководството на Анджей Древняк и Ищван Адами (Унгария), също ученик на Ояма Сосай. През декември същата година е и първото участие на българския Киокушин на международното татами. На турнир в Краков (Полша) се състезават Пламен Георгиев и Валентин Георгиев. Популярността на Киокушин в България нараства и клубовете се увеличават на осем.
1979г. се провежда първото състезание за мъже в България, което е при закрити врати поради забраните на тогавашната власт. Въпреки трудностите клубовете се увеличават на десет. Провеждат се два летни лагера във Варна и в Краков.
1980г. се провеждат четири тренировъчни лагера във Варна, Краков и Гьор. Организира се второ състезание за мъже. Същата година във Варна пристигат Шихан Люк Холандер 7 дан – Президент на Европейската организация , сенсей Ян Осероом 5 дан – секретар на ЕКО и Сенсей Хауърд Колинс 4 дан – технически директор на ЕКО. Ръководството на Европейската Киокушин Организация идва, за да се запознае с младата Българска Киокушин Организация. По това време клубовете вече са се увеличили на 16.
1983 г. Недялко Делчинов спечелва първия медал за България на „Ояма Купа“ – Унгария, а след това същата година Марко Марков взима среброто на „Солнок Купа Експрес“ (впоследствие той става първият българин световен шампион по кик-бокс за професионалисти).
1984 г. Георги Попов става трети на „Солнок Купа Експрес“.
1987г. е първото участие на България на световно първенство. Участници са Недялко Делчинов и Атанас Маринов.
1988г. Атанас Пешев и Асен Асенов стават шампиони в категориите си на ИБУС „Ояма Купа“ в Унгария и печелят първите златни медали за България.
1990г. Асен Асенов печели „Солнок Купа“ в Унгария.
1992г. на Европейското първенство в Испания Георги Георгиев става първият европейски шампион за България.
От 1981 до 1998г. българската организация разчита на консултациите и помоща на Шихан Хауърд Колинс (7-ми дан), който провежда 19 тренировъчни лагера и множество изпити за кю и дан и на практика спомага за изграждането и утвърждаването на Българската Киокушин Организация.
1995г. Венцислав Шолин става шампион на Балканското първенство във Варна. Димитър Трампов взима бронза на Европрйското първенство в Румъния.
1996г. На Европейския шампионат в Литва Венцислав Шолин печели приза за най-техничен състезател.
1997г. На Европейското първенство в Берлин Димитър Трампов става втори в тежката категория.
1999г. Венцислав Шолин печели сребърен медал на Европейското първенство в тежка категория, а Димитър Трампов става трети.
През юли 1999г. в гр. Правец се провежда първият летен лагер-семинар под ръководството на световния шампион в абсолютна категория от 1991г. – Шихан Кенджи Мидори. Този лагер бележи началото на промяната в начина на работа и методите на тренировка у нас. Шихан Мидори демонстрира по неповторим начин духът на Киокушин. Проличават разликите в отношението и приоритетите между източната и западната школа. Шихан Мидори остава особено впечатлен от българския дух и умения и изразява убеждение, че скоро България ще има своя световен шампион.
Източник: lovechmedia.com
Няма коментари за “Първомайстори на карате киокушин се събраха юбилейно в Ловеч”