Димитър Михайлов е вицепрезидент на Българската федерация по таекуондо и основен организатор на предстоящия 4-ти международен турнир по таекуондо Sofia Open 2017. Той е и сред най-успешните родни състезатели по таекуондо – носител на 13 републикански титли, както и на внушителен брой отличия от престижни международни състезания. Димитър споделя какви са предизвикателствата при организацията на спортен форум от голям мащаб, както и своя поглед за настоящето и бъдещето на таекуондото у нас.
Господин Михайлов, за четвърта година организирате отворено международно първенство за всички възрастови групи със стотици участници. Какви са предизвикателствата пред турнири от този ранг?
Едно от основните предизвикателства е залата, където да се проведе турнирът – трябваше ни зала за над 1000 участници, които да играят едновременно върху 12 или повече полета. Тази година се спряхме на „Арена Армеец“, най-модерната и най-голяма спортна зала в страната. Предизвикателство е и популяризирането на състезанието сред чуждестранните участници и това е целогодишно усилие, чрез постоянна връзка с клубове от различни държави. Успяхме да привлечем над 1300 участници от 37 държави.
Без съмнение от изключителна важност за успешната организация на Sofia Open 2017 G1 е финансовото обезпечаване на турнира. Затова искам да изкажа специални благодарности на Медикодиагностична лаборатория „Рамус“ – главния спонсор на състезанието, на Столичната община, която от години подкрепя нашите инициативи, и на „Антибиотик“ – Разград, без чиято помощ това престижно събитие трудно би могло да се реализира.
Новото тази година е, че турнирът за първи път получи категория G1. Какво е значението на този факт?
Горди сме, че това ще е първото ранкингово състезание, одобрено от Световната таекуондо федерация и Европейския таекуондо съюз, което се провежда в България. Турнирите от тази категория G1 са изключително авторитетни и носят точки за класиране в световната и олимпийската ранглиста. Има редица изисквания, които трябва да покрием, за да отговаряме на изискванията за G1 турнир. Те са свързани освен с добра организация и със сериозни финансови разходи.
Бих искал да изтъкна, че получихме категорията G1 не само благодарение на своите усилия, но и благодарение на съдействието на Българската федерация по таекуондо – олимпийски стил.
Какъв ще е профилът на участниците във форума? Има ли сред тях знаменитости в таекуондото?
Рангът на турнира привлече много знаменитости в нашия спорт – състезатели и треньори. Такива са например белгийците Кетби Си Мохамед и Жауад Ашаб, които участваха в Рио 2016. Си Мохамед беше първият, който донесе световна слава в таекуондото на Белгия със спечеленото на среброто през 2015-та година в категория до 58 кг. Освен това той е и златен медалист в клубното първенство на Европа.
Жауад Ашаб пък е световен и европейски шампион, а техният треньор беше определен като един от най-добрите за 2015-та и 2016-та година. Като водач на националния отбор на Сърбия идва друг от най-добрите треньори в света – Драган Йович. Неговите състезателки Милица Мандич и Тияна Богданович донесоха олимпийско злато и олимпийско сребро от игрите в Лондон 2012 и Рио 2016.
Как бихте характеризирали българското участие?
В турнира ще участват най-силните български състезатели от отбори като „Рамус“, „Гладиатор“, „Сунг-ри“, „Августа“, „Ахил“, „Класа“, „Херея“, „Кентавър“ и други, които традиционно печелят призови класирания. Сред имената са Владимир Далаклиев (европейски шампион за юноши до 21 години), Теодор Георгиев, Йордан Колев (европейски вицешампион за юноши до 21 години), Никол Чорбанова (европейска вицешампионка до 21 години), Калоян Бинев и Митко Джорджев (бронзови медалисти от европейско първенство – до 21 години).
Къде стои България на световната таекуондо карта?
България е все по-разпознаваема. В тези дни всички по света знаят, че предстои най-голямото състезание по таекуондо в нашата страна – Sofia Open 2017 G1. Друг факт, за който всички в Европа говорят, е предстоящото европейско първенство в София през април. Това са две от най-големите и престижни състезания в нашия спорт, които ще се проведат в рамките само на месец в София. Мисля, че това говори достатъчно за работата на БФТ.
Таекуондо произхожда от източните бойни изкуства. Как се свързват българският характер и манталитет с философията на този спорт?
Макар че българите и корейците имат на пръв поглед твърде различна култура, едно по-задълбочено опознаване на характерите на двата народа показва, че между тях има много сходни черти. На първо място, това са будното чувство за чест, стремежът да се опазят личното достойнство и свободата, храбростта. Именно тези изяви на националните характери на двата народа в най-голяма степен предполагат интереса към таекуондо у нас. Те са предпоставка за бъдещи големи успехи на нашите таекуондисти.
Няма коментари за “Димитър Михайлов: „България е все по-разпознаваема на световната и европейска таекуондо карта“”