Днес във FightNews ще ви разкажем една по-друга история. Историята на едно съвсем обикновено момче от ромски произход, която започва с посещението на състезание по муай тай във Варна и запознанството му с опитния треньор и понастоящем старши-треньор на СК ТИМ Красимир Димов. Започнал от нулата, но повярвал в себе си и получил и доверието на наставника си, Милен Маринов извървява стъпка по стъпка пътя към петте световни титли в най-зрелищното бойно изкуство – муай тай в Тайланд.
Милен Маринов е роден на 21 октомври 1988 г. в морската столица. Насочва към към бойните спортове още от ранна юношеска възраст, като първо тренира бокс. След това започва да се занимава с муай тай. През 2008-ма година става бронзов медалист на световно по муай тай за аматьори в Бургас, а през 2010 – Балкански шампион в стил К1 кикбокс.
Ето какво разказа боецът пред екипа на FightNews:
FightNews: Здравей. Най-напред тривиалния въпрос, как започна да се занимаваш с бойни изкуства и респ. муай тай?
Милен: Всъщност, аз започнах първо с бокс, когато бях на 12-13 години. През 2005 година обаче, на едно състезание във Варна, видях Красимир Димов, който се състезаваше срещу един руснак. И оттам тръгна всичко. Някакси инициативно се оказах в залата му и започнах да тренирам. Той ме прие и това промени живота ми изцяло.
FightNews: Муай тай е най-зрелищното бойно изкуство и в същото време най-тежкият боен спорт. Как се стига до титлата световен шампион и то 5 пъти?
Милен: Стига се преди всичко с постоянство, много труд и кръв. Аз обаче нямаше да успея, ако треньорът ми не беше повярвал в мен, защото никой друг не мислеше, че мога да реализирам целите, които съм си поставил.
FightNews: А как се провеждаха състезанията в България тогава, когато ти тренираш?
Милен: Тогава състезанията по муай тай бяха доста чести. Имахме две градски и няколко държавни първенства, за разлика от сега, когато няма нито едно в календара.
FightNews: Ти си състезател на СК ТИМ – Варна и Красимир Димов. Какви бяха тренировките при него?
Милен: Двуразови, много тежки, но и в същото време такива, че да надграждаш себе си.
FightNews: Как започна приказката с националния отбор по муай тай на България?
Милен: Трудно. Защото заради това, че съм от ромски произход, няколко години не ме приеха в него. Тук отново голяма заслуга имаше Красимир Димов, който повярва в мен и видя, че имам потенциал да постигна големи успехи за страната. Бих искал да отбележа, че за първите няколко международни състезания, в т.ч. и световни, той ме финансира и бих искал да използвам възможността, да му благодаря за това. Официално ме приеха в националния отбор на България по муай тай през 2010. Радвам се, че успях да се докажа на себе си, на треньорите си и пред цялата страна.
FightNews: Какво включваше подготовката за международно състезание на ниво европейски и световен шампионат?
Милен: Когато бях национален състезател, всички от отбора бяха професионалисти. Тогава национален селекционер беше Димитър Топалов, който е изключителен инструктор, а Красимир Димов беше помощник-треньор. Тренировките бяха по три пъти на ден – сутрин, обед и вечер, спазваше се стриктно хранителен режим. Провеждаха се лагери за националния отбор два пъти в годината, а когато предстоеше състезание в Тайланд, имахме извънреден подготвителен лагер и директно след него пътувахме за натам.
FightNews: Разкажи ни малко за спортната ти биография?
Милен: Аз съм 10-кратен републикански шампион на България по кикбокс и муай тай в различните стилове и категории. През 2011 спечелих бронза в Европейско първенство К-1 кикбокс. През 2013 станах вицеевропейски шампион по муай тай във Варна, а през 2016 имам още една вицеевропейска титла. Мисля, че най-успешните ми години са 2012, 2013, 2014, 2015 и 2017, когато станах световен шампион по муай тай в м Тайланд. През 2014 печели бронз на световно първенство в Бразилия.
FightNews: Кога спря да се състезаваш и защо?
Милен: Спрях през 2018, когато спечелих последния си медал от световно първенство по муай тай (бронз). Причините са много, а една от тях, беше че в България няма професионални галавечери по правилата на муай тай, като тези по ММА и К-1. Другата причина беше, че и на ниво държавни първенства, нещата станаха доста зле. Тогава не виждахме перспектива в развитието на муай тай и май се оказахме прави. Състезанията по муай тай в календара на БККМТ намаляваха с всяка изминала година, особено след 2019. Доколкото съм запознат, през 2019 е имало само едно състезание с международно участие на нашите бойци (европейското в Клуж) и 1 държавно първенство, през 2021 също едно държавно, а през 2022 няма нито едно. И между другото, когато аз се отказах, се разпусна и целия национален отбор. Мисля, че оттогава нямаме такъв. Това са фактите.
FightNews: Сега с какво се занимаваш и продължаваш ли да тренираш?
Милен: В момента живея във Великобритания. Работя като охрана и в същото време продължавам да се занимавам с муай тай. Времето, прекарано с Красимир Димов ми даде възможност да започна да водя тренировки тук на Острова.
FightNews: За какво мечтаеш?
Милен: Оказах се късметлия, че в моя живот срещнах правилните хора, които ми помогнаха да постигна целите си. В момента мога да се похваля с това, че въпреки всички трудности, препятствия и лишения по пътя, който съм извървял, имам всички най-важни неща: страхотно семейство, хубава работа и, когато мога – водя тренировки по муай тай. Имам обаче една мечта, която още не е сбъдната само заради ситуацията с муай тай в момента: Бих искал да се върна в България и да бъда треньор в родината си. На този етап обаче, заради стопираното развитие на любимото ми бойно изкуство у нас, това може да стане трудно. Ние ще изграждаме състезатели, а те няма да имат възможността да се развиват – това е положението.
Няма коментари за “Шампионът Милен Маринов или как муай тай промени съдбата на едно обикновено момче”